Usuwanie rzęs za pomocą radiofrekwencji – Centrum Medyczne Orbita
Chirurgia okulistyczna

Usuwanie rzęs za pomocą radiofrekwencji

Rzęsy to jeden z największych atrybutów urody. Służą one jednak czemuś znacznie ważniejszemu niż tylko podkreślanie urody. Odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie oczu. Nieprawidłowy wzrost rzęs to stan, w którym rzęsy rosną w „złym kierunku” – w stronę worka spojówkowego – ku powierzchni gałki ocznej. Ocierające się o spojówkę i rogówkę rzęsy powodują ubytki jej nabłonka, stałe podrażnienie oka, sprzyjają przewlekłym stanom zapalnym oraz powodują znaczny dyskomfort (permanentne uczucie ciała obcego) i są przyczyną odruchowego nadmiernego łzawienia.

Pytania i odpowiedzi

CZYM JEST NIEPRAWIDŁOWY WZROST RZĘS I JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY?

Nieprawidłowy wzrost rzęs to stan, w którym rzęsy rosną w „złym kierunku” – w stronę worka spojówkowego ku powierzchni gałki ocznej. Sam brzeg powieki ustawiony jest prawidłowo. Ocierające się o spojówkę i rogówkę rzęsy powodują ubytki jej nabłonka, stałe podrażnienie oka, sprzyjają przewlekłym stanom zapalnym oraz powodują znaczny dyskomfort (permanentne uczucie ciała obcego) i są przyczyną odruchowego nadmiernego łzawienia. Nieprawidłowości dotyczące rzęs odnoszą się nie tylko do ich umiejscowienia i nieprawidłowego ustawienia, mogą również dotyczyć ich budowy (długość, grubość) i liczby. Mogą mieć charakter wrodzony i nabyty.

JAKIE SĄ METODY LECZENIA NIEPRAWIDŁOWEGO WZROSTU RZĘS?

Często stosowana jest epilacja mechaniczna – usunięcie rzęs za pomocą pęsety podczas badania w lampie szczelinowej. Niestety rzęsy odrastają i problem wraca, a nowe rzęsy w czasie ich wzrostu nierzadko kłują jeszcze bardziej. Bardziej zalecana i skuteczna jest diatermia – zastosowanie fal radiowych powodujących wewnętrzne przegrzanie tkanki. Efekt jest długotrwały, a uszkodzenia struktur przyległych znikome. Pacjent do tego zabiegu zostaje odpowiednio znieczulony, aby zapobiec nieprzyjemnym odczuciom podczas zabiegu.

CZY MOŻLIWE JEST CAŁKOWITE WYLECZENIE NIEPRAWIDŁOWEGO WZROSTU RZĘS?

Tak. Trwałe uszkodzenie mieszka włosowego rzęsy powoduje, że traci ona możliwość wzrostu. Niemniej, potencjał regeneracyjny mieszka włosowego jest ogromny. Rzęsa „żyje” średnio trzy miesiące, czyli pojedyncza cebulka mieszka rzęsowego musi w ciągu życia wyprodukować 250 rzęs. Dlatego nie tak łatwo ją uszkodzić. Stąd stan gałki ocznej powinien być regularnie monitorowany, żeby mieć pewność, że nie mamy ponownego nieprawidłowego wzrostu rzęs. Mimo dużej skuteczności wyżej wymienionych zabiegów, może się zdarzyć, że trzeba je potworzyć.

Cennik

Konsultacja okulistyczna chirurgiczna (dr n. med. Radosław Różycki)

450 zł

Elektroliza rzęs

2500 zł

Umów wizytę
    lub zadzwoń: +48 570 878 785