Iniekcje z toksyny botulinowej – kurcz powiek, retrakcje, nadmierne łzawienie – Centrum Medyczne Orbita
Medycyna estetyczna

Iniekcje z toksyny botulinowej – kurcz powiek, retrakcje, nadmierne łzawienie

Toksyna botulinowa typu A, czyli jad kiełbasiany, jest bardzo dobrze poznanym produktem leczniczym, z powodzeniem wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Stosowany jest w celu wygładzenia zmarszczek, poprawy symetrii i proporcji twarzy, a także w leczeniu kurczu powiek, retrakcji, nad - miernego łzawienia, podwinięcia powieki, nadpotliwości, bruksizmu, czy migren.

Pytania i odpowiedzi

CZYM JEST TOKSYNA BOTULINOWA I DLACZEGO JEST WYKORZYSTYWANA DO REDUKCJI ZMARSZCZEK?

Toksyna botulinowa to toksyna wytwarzana przez bakterie beztlenowe zwane pałeczkami jadu kiełbasianego Stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w leczeniu kurczu powiek, połowiczego kurczu twarzy, dystonii, kręczu szyi, zaburzeń połykania, relaksacji blizn i przykurczów pooperacyjnych i pourazowych, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Botulina może też uwolnić nas od bólów głowy – podana w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę. W okulistyce botulina jest stosowana do leczenia choroby zezowej, a także retrakcji powiek, czy niedomykalności szpary powiekowej u osób z porażeniem nerwu twarzowego.

CZY TOKSYNA BOTULINOWA JEST BEZPIECZNA?

Terapia toksyną botulinową jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem korekcji zmarszczek skóry twarzy. W rękach wprawnego operatora toksyna botulinowa pozwala dokonać nieinwazyjnego odmłodzenia skóry, jednocześnie zapewniając Pacjentowi komfort, bezpieczeństwo i szybkość terapii. Aby osiągnąć optymalne efekty leczenia i uniknąć komplikacji, konieczna jest jednak solidna wiedza na temat mechanizmu działania toksyny, doskonała znajomość anatomii oraz zasad prowadzenia terapii. Istnieje  szeroki margines bezpieczeństwa między dawką terapeutyczną, a toksyczną.

CZY WSZYSTKIE ZMARSZCZKI MOŻNA USUNĄĆ ZA POMOCĄ TOKSYNY BOTULINOWEJ?

Głównym estetycznym wskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej jest likwidacja zmarszczek mimicznych twarzy i szyi. Najlepsze rezultaty, dające wysoką satysfakcję, uzyskiwane są w przypadku korekcji zmarszczek pionowych i poziomych czoła oraz tzw. „kurzych łapek”. Na skuteczność leczenia ma wpływ nie tylko okolica poddawana zabiegowi, ale także wiek Pacjenta. Osłabienie funkcji mięśni, których skurcz wywołuje pojawienie się owych zmarszczek, przyniesie wówczas pożądany efekt. W przypadku zmarszczek utrwalonych należy rozważyć zastosowanie innych metod, tj.: iniekcje z wypełniaczy tkankowych, czy zabiegi poprawiające napięcie skóry (np. Pelleve).

CZY TOKSYNA BOTULINOWA MA ZASTOSOWANIE TYLKO W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ?

Właściwości toksyny botulinowej wykorzystuje się w leczeniu wielu przewlekłych i uciążliwych chorób. Używana jest w leczeniu: kurczu powiek, retrakcji powiek, choroby zezowej, niedomykalności powiek w porażeniu nerwu twarzowego, nadmiernego łzawienia w przypadku bloku czynnościowego, wynikającego np. z porażenia nerwu twarzowego, dystonii miejscowych i uogólnionych, łagodnego podwinięcia powieki, zespołu suchego oka, zaburzeń połykania, relaksacji blizn i przykurczów pooperacyjnych i pourazowych, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, migren lub napięciowych bólów głowy, nadpotliwości dłoni, stóp, pach i czoła, bruksizmu związanego z nadmierną pracą mięśni żwaczy.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG WYGŁADZANIA ZMARSZCZEK ZA POMOCĄ TOKSYNY BOTULINOWEJ? CZY BOTULINA BOLI?

Zabieg wykonywany jest przez lekarza posiadającego wymagane kwalifikacje, posiadającego doświadczenie w wykonywaniu procedur z zakresu medycyny estetycznej. Po dokonaniu oceny stanu skóry oraz zmarszczek i przeprowadzeniu analizy aktywności ruchowej poszczególnych grup mięśniowych, ustalone zostaną miejsca iniekcji oraz określona potrzebna do terapii dawka toksyny botulinowej. Następnie toksyna botulinowa zostanie precyzyjnie podana jednorazową strzykawką, zaopatrzoną w bardzo cienką igłę, bezpośrednio w mięsień we wcześniej określonych miejscach. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia, jednakże u osób bardziej wrażliwych, miejsca wkłucia można znieczulić preparatami miejscowymi. W zależności od liczby okolic poddawanych terapii zabieg trwa 15-30 min.

JAKIE SĄ ZALECENIA PO ZABIEGU INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ?

W ciągu kilku dni po zabiegu zaleca się unikania picia alkoholu, palenia papierosów, przyjmowania pozycji horyzontalnej, silnego pochylania się do przodu, uprawiania sportu oraz korzystania z sauny, solarium czy basenu (w celu zapobiegania infekcji skóry). Nie powinno się również dotykać lub masować miejsc iniekcji. Zaleca się natomiast wykonywanie ćwiczeń mięśni mimicznych twarzy przez podnoszenie i marszczenie brwi po 10 razy co 15 min przez 4 godziny po zabiegu, co zwiększa wiązanie BTX-A.

KIEDY POJAWI SIĘ EFEKT ZABIEGU INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ I JAK DŁUGO BĘDZIE SIĘ UTRZYMYWAŁ?

Efekty kliniczne działania toksyny botulinowej – wygładzenie zmarszczek w okolicy poddanej zabiegowi – zaczynają być widoczne już po 24-48 godzinach. Pełny efekt iniekcji zwykle jest obserwowany po 7-14 dniach od zabiegu i utrzymuje się przez kilka miesięcy, średnio 3-7, sukcesywnie słabnąc. Po kilku miesiącach od zabiegu nerwy stopniowo odzyskują swoją dawną czynność, a rozluźnione mięśnie zaczynają się kurczyć, co wiąże się z ponownym pojawianiem się zmarszczek. Aby móc cieszyć się uzyskanym rezultatem, zabieg należy powtarzać co ok. sześć miesięcy.

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA TOKSYNY BOTULINOWEJ?

Przeciwwskazaniem do stosowania toksyny botulinowej są: stany zapalne i infekcje skóry w miejscach planowanej iniekcji, choroby przebiegające z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu (BTX-A, ludzkie albuminy), stosowanie leków obniżających przewodnictwo nerwowo-mięśniowe: aminoglikozydy,ukcynylocholi- 7 na, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, ciąża i okres laktacji, zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ?

Terapia toksyną botulinową jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem korekcji zmarszczek skóry twarzy. Jednakże, jak każda terapia, nie jest pozbawiona ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Komplikacje występujące w nielicznych przypadkach mają charakter przemijający. Do najczęściej opisywanych powikłań obserwowanych po podaniu toksyny botulinowej należą: przejściowy dyskomfort i ból w miejscu iniekcji, obrzęk lub zasinienie w miejscu iniekcji, brak lub niepełny efekt, opadanie brwi, opadanie powieki górnej, podwójne widzenie, brak lub zaburzenie mimiki twarzy, produkcja przeciwciał.

JAK DŁUGO TRWA ZABIEG INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ I CZY JEST BOLESNY?

Czas zabiegu wynosi ok. 15-30 min, zabieg nie jest bolesny, ale w razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe w celu poprawy komfortu Pacjenta. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzał lekarz posiadający odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.

Cennik

Toksyna botulinowa – podwinięcie powieki dolnej

600 zł

Toksyna botulinowa – kurcz powiek – blepharospasm (obie powieki górne

1500 zł

Toksyna botulinowa – redukcja zmarszczek mimicznych

600 zł

Toksyna botulinowa – leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębów)

1500 zł

Toksyna botulinowa – leczenie migren

2000 zł

Toksyna botulinowa – leczenie nadmiernej potliwości

2000 zł

Blepha Eyebag

150 zł

HIFU - lifting twarzy

3500 zł

HIFU - lifting powiek i brwi

1500 zł

HIFU - lifting żuchwy

2000 zł

HIFU - lifting policzków

2000 zł

HIFU - lifting podbródka

2000 zł

HIFU - lifting szyi

2500 zł

HIFU - lifting dekoltu

2500 zł

HIFU - lifting policzków i podbródka

3500 zł

HIFU - lifting twarzy i szyi

5500 zł

HIFU - lifting twarzy, szyi i dekoltu

7000 zł

HIFU - lifting brzucha

4000 zł

Kwas hialuronowy - bruzdy nosowowargowe

1000 zł

Kwas hialuronowy - cienie pod oczami

1300 zł

Kwas hialuronowy - dolina łez

1400 zł

Kwas hialuronowy - usta

1000 zł

Plasma z osocza bogatopłytkowego - twarz

1500 zł

Plasma z osocza bogatopłytkowego - szyja

1500 zł

Plasma z osocza bogatopłytkowego - twarz i szyja

2000 zł

Toksyna botulinowa - podwinięcie powieki dolnej

600 zł

Toksyna botulinowa - kurcz powiek - blepharospasm (obie powieki górne)

1500 zł

Toksyna botulinowa - redukcja zmarszczek mimicznych

600 zł

Toksyna botulinowa - leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębów)

1500 zł

Toksyna botulinowa - leczenie migren

2000 zł

Toksyna botulinowa - leczenie nadmiernej potliwości

2000 zł

Zabieg Pelleve - dekolt

800 zł

Zabieg Pelleve - grzbiety rąk

1500 zł

Zabieg Pelleve - kurze łapki

800 zł

Zabieg Pelleve - lwie zmarszczki

800 zł

Zabieg Pelleve - szyja

800 zł

Zabieg Pelleve - twarz

1500 zł

Zabieg Pelleve - usta

800 zł

Zabieg Plasmage - korekcja obu powiek

2000 zł

Zabieg Plasmage - zmarszczki nad górną wargą

1000 zł

Zabieg Plasmage - blizny potrądzikowe

500 zł

Zabieg Plasmage - usuwanie brodawek i innych zmian skórnych (żółtaki, włókniaki)

1000 zł

Zabieg Plasmage - leczenie małych blizn na skórze twarzy, rąk i innych okolic ciała

400 zł

Zabieg Plasmage - usuwanie przebarwień

400 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - twarz

1000 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - szyja

800 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - twarz + szyja

1200 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - twarz + szyja + dekolt

1300 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - żuchwa

700 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - czoło

700 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - oczy

700 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - policzki

700 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - podbródek

700 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - dekolt głęboki

800 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - pelikany

700 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - pośladki

1000 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (górna partia)

1000 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (dolna partia)

1000 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - boczki (obydwa)

800 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (dolna lub górna partia) + boczki (obydwa)

1600 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (dolna i górna partia) + boczki (obydwa)

2200 zł

Radiofrekfencja mikroigłowa - część zewnętrzna lub wewnętrzna uda

800 zł

Umów wizytę
    lub zadzwoń: +48 570 878 785