Iniekcje z toksyny botulinowej – kurcz powiek, retrakcje, nadmierne łzawienie
Pytania i odpowiedzi
CZYM JEST TOKSYNA BOTULINOWA I DLACZEGO JEST WYKORZYSTYWANA DO REDUKCJI ZMARSZCZEK?
Toksyna botulinowa to toksyna wytwarzana przez bakterie beztlenowe zwane pałeczkami jadu kiełbasianego Stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w leczeniu kurczu powiek, połowiczego kurczu twarzy, dystonii, kręczu szyi, zaburzeń połykania, relaksacji blizn i przykurczów pooperacyjnych i pourazowych, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Botulina może też uwolnić nas od bólów głowy – podana w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę. W okulistyce botulina jest stosowana do leczenia choroby zezowej, a także retrakcji powiek, czy niedomykalności szpary powiekowej u osób z porażeniem nerwu twarzowego.
CZY TOKSYNA BOTULINOWA JEST BEZPIECZNA?
Terapia toksyną botulinową jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem korekcji zmarszczek skóry twarzy. W rękach wprawnego operatora toksyna botulinowa pozwala dokonać nieinwazyjnego odmłodzenia skóry, jednocześnie zapewniając Pacjentowi komfort, bezpieczeństwo i szybkość terapii. Aby osiągnąć optymalne efekty leczenia i uniknąć komplikacji, konieczna jest jednak solidna wiedza na temat mechanizmu działania toksyny, doskonała znajomość anatomii oraz zasad prowadzenia terapii. Istnieje szeroki margines bezpieczeństwa między dawką terapeutyczną, a toksyczną.
CZY WSZYSTKIE ZMARSZCZKI MOŻNA USUNĄĆ ZA POMOCĄ TOKSYNY BOTULINOWEJ?
Głównym estetycznym wskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej jest likwidacja zmarszczek mimicznych twarzy i szyi. Najlepsze rezultaty, dające wysoką satysfakcję, uzyskiwane są w przypadku korekcji zmarszczek pionowych i poziomych czoła oraz tzw. „kurzych łapek”. Na skuteczność leczenia ma wpływ nie tylko okolica poddawana zabiegowi, ale także wiek Pacjenta. Osłabienie funkcji mięśni, których skurcz wywołuje pojawienie się owych zmarszczek, przyniesie wówczas pożądany efekt. W przypadku zmarszczek utrwalonych należy rozważyć zastosowanie innych metod, tj.: iniekcje z wypełniaczy tkankowych, czy zabiegi poprawiające napięcie skóry (np. Pelleve).
CZY TOKSYNA BOTULINOWA MA ZASTOSOWANIE TYLKO W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ?
Właściwości toksyny botulinowej wykorzystuje się w leczeniu wielu przewlekłych i uciążliwych chorób. Używana jest w leczeniu: kurczu powiek, retrakcji powiek, choroby zezowej, niedomykalności powiek w porażeniu nerwu twarzowego, nadmiernego łzawienia w przypadku bloku czynnościowego, wynikającego np. z porażenia nerwu twarzowego, dystonii miejscowych i uogólnionych, łagodnego podwinięcia powieki, zespołu suchego oka, zaburzeń połykania, relaksacji blizn i przykurczów pooperacyjnych i pourazowych, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, migren lub napięciowych bólów głowy, nadpotliwości dłoni, stóp, pach i czoła, bruksizmu związanego z nadmierną pracą mięśni żwaczy.
JAK PRZEBIEGA ZABIEG WYGŁADZANIA ZMARSZCZEK ZA POMOCĄ TOKSYNY BOTULINOWEJ? CZY BOTULINA BOLI?
Zabieg wykonywany jest przez lekarza posiadającego wymagane kwalifikacje, posiadającego doświadczenie w wykonywaniu procedur z zakresu medycyny estetycznej. Po dokonaniu oceny stanu skóry oraz zmarszczek i przeprowadzeniu analizy aktywności ruchowej poszczególnych grup mięśniowych, ustalone zostaną miejsca iniekcji oraz określona potrzebna do terapii dawka toksyny botulinowej. Następnie toksyna botulinowa zostanie precyzyjnie podana jednorazową strzykawką, zaopatrzoną w bardzo cienką igłę, bezpośrednio w mięsień we wcześniej określonych miejscach. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia, jednakże u osób bardziej wrażliwych, miejsca wkłucia można znieczulić preparatami miejscowymi. W zależności od liczby okolic poddawanych terapii zabieg trwa 15-30 min.
JAKIE SĄ ZALECENIA PO ZABIEGU INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ?
W ciągu kilku dni po zabiegu zaleca się unikania picia alkoholu, palenia papierosów, przyjmowania pozycji horyzontalnej, silnego pochylania się do przodu, uprawiania sportu oraz korzystania z sauny, solarium czy basenu (w celu zapobiegania infekcji skóry). Nie powinno się również dotykać lub masować miejsc iniekcji. Zaleca się natomiast wykonywanie ćwiczeń mięśni mimicznych twarzy przez podnoszenie i marszczenie brwi po 10 razy co 15 min przez 4 godziny po zabiegu, co zwiększa wiązanie BTX-A.
KIEDY POJAWI SIĘ EFEKT ZABIEGU INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ I JAK DŁUGO BĘDZIE SIĘ UTRZYMYWAŁ?
Efekty kliniczne działania toksyny botulinowej – wygładzenie zmarszczek w okolicy poddanej zabiegowi – zaczynają być widoczne już po 24-48 godzinach. Pełny efekt iniekcji zwykle jest obserwowany po 7-14 dniach od zabiegu i utrzymuje się przez kilka miesięcy, średnio 3-7, sukcesywnie słabnąc. Po kilku miesiącach od zabiegu nerwy stopniowo odzyskują swoją dawną czynność, a rozluźnione mięśnie zaczynają się kurczyć, co wiąże się z ponownym pojawianiem się zmarszczek. Aby móc cieszyć się uzyskanym rezultatem, zabieg należy powtarzać co ok. sześć miesięcy.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA TOKSYNY BOTULINOWEJ?
Przeciwwskazaniem do stosowania toksyny botulinowej są: stany zapalne i infekcje skóry w miejscach planowanej iniekcji, choroby przebiegające z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu (BTX-A, ludzkie albuminy), stosowanie leków obniżających przewodnictwo nerwowo-mięśniowe: aminoglikozydy,ukcynylocholi- 7 na, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, ciąża i okres laktacji, zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
JAKIE MOGĄ BYĆ POWIKŁANIA PO INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ?
Terapia toksyną botulinową jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem korekcji zmarszczek skóry twarzy. Jednakże, jak każda terapia, nie jest pozbawiona ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Komplikacje występujące w nielicznych przypadkach mają charakter przemijający. Do najczęściej opisywanych powikłań obserwowanych po podaniu toksyny botulinowej należą: przejściowy dyskomfort i ból w miejscu iniekcji, obrzęk lub zasinienie w miejscu iniekcji, brak lub niepełny efekt, opadanie brwi, opadanie powieki górnej, podwójne widzenie, brak lub zaburzenie mimiki twarzy, produkcja przeciwciał.
JAK DŁUGO TRWA ZABIEG INIEKCJI TOKSYNY BOTULINOWEJ I CZY JEST BOLESNY?
Czas zabiegu wynosi ok. 15-30 min, zabieg nie jest bolesny, ale w razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe w celu poprawy komfortu Pacjenta. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzał lekarz posiadający odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.
Cennik
Toksyna botulinowa – podwinięcie powieki dolnej
Toksyna botulinowa – kurcz powiek – blepharospasm (obie powieki górne
Toksyna botulinowa – redukcja zmarszczek mimicznych
Toksyna botulinowa – leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębów)
Toksyna botulinowa – leczenie migren
Toksyna botulinowa – leczenie nadmiernej potliwości
Blepha Eyebag
JALUPRO Classic (cena promocyjna)
JALUPRO HMW (cena promocyjna)
JALUPRO Young Eye (cena promocyjna)
JALUPRO Super Hydro (cena promocyjna)
JALUPRO Strong Eye (cena promocyjna)
JALU-COMBO (cena promocyjna)
JALU-PLASMA (cena promocyjna)
JALU-TOXIN (cena promocyjna)
HIFU - lifting twarzy
HIFU - lifting powiek i brwi
HIFU - lifting żuchwy
HIFU - lifting policzków
HIFU - lifting podbródka
HIFU - lifting szyi
HIFU - lifting dekoltu
HIFU - lifting policzków i podbródka
HIFU - lifting twarzy i szyi
HIFU - lifting twarzy, szyi i dekoltu
HIFU - lifting brzucha
Kwas hialuronowy - bruzdy nosowowargowe
Kwas hialuronowy - cienie pod oczami
Kwas hialuronowy - dolina łez
Kwas hialuronowy - usta
Plasma z osocza bogatopłytkowego - twarz
Plasma z osocza bogatopłytkowego - szyja
Plasma z osocza bogatopłytkowego - twarz i szyja
Toksyna botulinowa - podwinięcie powieki dolnej
Toksyna botulinowa - kurcz powiek - blepharospasm (obie powieki górne)
Toksyna botulinowa - redukcja zmarszczek mimicznych
Toksyna botulinowa - leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębów)
Toksyna botulinowa - leczenie migren
Toksyna botulinowa - leczenie nadmiernej potliwości
Zabieg Pelleve - dekolt
Zabieg Pelleve - grzbiety rąk
Zabieg Pelleve - kurze łapki
Zabieg Pelleve - lwie zmarszczki
Zabieg Pelleve - szyja
Zabieg Pelleve - twarz
Zabieg Pelleve - usta
Zabieg Plasmage - korekcja obu powiek
Zabieg Plasmage - zmarszczki nad górną wargą
Zabieg Plasmage - blizny potrądzikowe
Zabieg Plasmage - usuwanie brodawek i innych zmian skórnych (żółtaki, włókniaki)
Zabieg Plasmage - leczenie małych blizn na skórze twarzy, rąk i innych okolic ciała
Zabieg Plasmage - usuwanie przebarwień
Radiofrekfencja mikroigłowa - twarz
Radiofrekfencja mikroigłowa - szyja
Radiofrekfencja mikroigłowa - twarz + szyja
Radiofrekfencja mikroigłowa - twarz + szyja + dekolt
Radiofrekfencja mikroigłowa - żuchwa
Radiofrekfencja mikroigłowa - czoło
Radiofrekfencja mikroigłowa - oczy
Radiofrekfencja mikroigłowa - policzki
Radiofrekfencja mikroigłowa - podbródek
Radiofrekfencja mikroigłowa - dekolt głęboki
Radiofrekfencja mikroigłowa - pelikany
Radiofrekfencja mikroigłowa - pośladki
Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (górna partia)
Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (dolna partia)
Radiofrekfencja mikroigłowa - boczki (obydwa)
Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (dolna lub górna partia) + boczki (obydwa)
Radiofrekfencja mikroigłowa - brzuch (dolna i górna partia) + boczki (obydwa)
Radiofrekfencja mikroigłowa - część zewnętrzna lub wewnętrzna uda