Zespół suchego oka – Centrum Medyczne Orbita
Okulistyka

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się Chorych do gabinetów okulistycznych. Nie jest to pojedyncza jednostka chorobowa, ale zespół objawów spowodowanych wysychaniem spojówki i rogówki. Wysychanie to może być wynikiem nieprawidłowego składu łez i/lub ich niedostatecznego wydzielania. Tak zdefiniowany zespół suchego oka jest pojęciem obejmującym również niedawno wyizolowane zespoły, takie jak: cyfrowe zmęczenie oczu, syndrom widzenia komputerowego, czy choroba powierzchni gałki ocznej.

Pytania i odpowiedzi

JAKIE SĄ OBJAWY ZESPOŁU SUCHEGO OKA?

Objawy, które dominują u Pacjentów z ZSO (zespołem suchego oka) to suchość, pieczenie, zamazane widzenie, zaczerwienie spojówek i obrzęk powiek. Natężenie tych objawów jest różne w zależności od zaawansowania choroby. Natomiast wielu Pacjentów podkreśla, że nawet ich niewielkie nasilenie jest bardzo dokuczliwe. Jest to spowodowane ciągłym trwaniem wyżej wymienionych objawów. Chorzy budzą się z uczuciem ciała obcego pod powiekami, zaczynają dzień od cierpienia i frustracji. To jak jakby każdego dnia dmuchnąć w zmielony pieprz przy otwartych oczach, który dostaje się w nasze spojówki. Ból, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i zamazane widzenie to codzienna udręka Pacjenta z ZSO.

JAKIE TESTY NALEŻY WYKONAĆ DIAGNOZUJĄC ZESPÓŁ SUCHEGO OKA?

Powszechnie używane obecnie testy można podzielić na badania stabilności całego filmu łzowego oraz testy oceniające poszczególne jego warstwy. Najczęściej stosowane są biomikroskopia, test Schirmera, barwienia fluoresceiną, różem bengalskim i zielenią lizaminy. Ocenia się fałdy spojówkowe, czucie rogówki i materiały resztkowe na jej powierzchni, barwienie górnego brzegu powieki. Badając warstwę tłuszczową filmu łzowego oceniamy czas przerwania filmu łzowego, jakość meibum, drożność gruczołów Meiboma, linię Marksa, meibografię. W razie potrzeby wykonuje się cytologię impresyjną, wskaźnik przepływu łez, pomiar osmolarności filmu łzowego, mikroskopię konfokalną, badanie stężania metyloproteinazy-9 w płynie łzowym czy pachymetrię. Mnogość przedstawionych wyżej metod diagnostycznych pokazuje, że nie jest łatwo określić przyczynę powstawania zaburzeń na powierzchni gałki ocznej. Ważne jest jednak określenie, która z warstw filmu łzowego jest odpowiedzialna za pojawienie się dolegliwości, ponieważ pozwala to na ukierunkowanie postępowania terapeutycznego.

CZY ZATYCZKI DO PUNKTÓW ŁZOWYCH MOGĄ WYLECZYĆ ZESPÓŁ SUCHEGO OKA?

Obecnie, dzięki rozwojowi technologii i doskonałym materiałom, wraca się do leczenia tej dolegliwości za pomocą zatyczek do punktów łzowych. Zatyczki aplikuje się do punktu łzowego, lub kanalika łzowego. Nie absorbują one leków podawanych do worka spojówkowego, nie powodują alergii i w razie potrzeby są łatwe do usunięcia. W czasie obserwacji i badań klinicznych nie zaobserwowano objawów niepożądanych. Zatyczka nie eliminuje możliwości stosowania innych leków, a w przypadku bardziej zaawansowanego zespołu suchego oka ogranicza ilość stosowania sztucznych łez. Nie leczy przyczyny wystąpienia zespołu suchego oka, jednak stanowi skuteczny sposób zatrzymania łez na powierzchni oka.

JAK DZIAŁAJĄ KROPLE AUTOLOGICZNE Z OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO?

Nowoczesną metodą leczenia i łagodzenia objawów ZSO jest wykonanie kropli autologicznych z osocza bogatopłytkowego, inaczej mówiąc, z własnej krwi Pacjenta. Wytwarza się preparat, który można stosować codziennie jak inne krople nawilżające. Preparat ten jest najbardziej zbliżony do naturalnego składu łez, dodatkowo zawiera czynniki wzrostu, które pomagają w gojeniu zadrażnionej rogówki. Krople znajdują się w malutkich dozownikach, należy trzymać je w zamrażarce. Jednorazowe wykonanie kropli wystarcza na 30 – 40 dni terapii. Dzień przed wykonaniem kropli i tego samego dnia rano należy się dobrze nawodnić.

Cennik

Konsultacja Okulistyczna Chirurgiczna (dr n. med. Radosław Różycki)

450 zł

Konsultacja Okulistyczna Specjalistyczna

350 zł

Krople autologiczne z osocza bogatopłytkowego

1200 zł

Zatyczki hydrożelowe do punktów łzowych

1500 zł

Leczenie zespołu suchego oka metoda Lipiflow

2500 zł

Konsultacja Okulistyczna Specjalistyczna

350 zł

Konsultacja Okulistyczna Chirurgiczna (dr n. med. Radosław Różycki)

450 zł

Wizyta kontrolna - wyjęcie implantów kanalików łzowych

250 zł

Wykonanie kropli autologicznych z osocza bogatopłytkowego

1200 zł

OCT

250 zł

OCT tarczy nerwu wzrokowego (RNFL)

200 zł

OCT - badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki (GCC)

250 zł

Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)

300 zł

Laseroterapia siatkówki laserem modułowym Pascala - cena od

700 zł

Patternowa trabekuloplastyka laserowa (PSLT)

1500 zł

Angiografia fluoresceinowa

600 zł

Autorefraktometr (komputerowe badanie wzroku)

100 zł

Biometria IOL-Master pomiar długości gałki ocznej (nie obejmuje wyliczenia soczewki wewnatrzgałkowej)

200 zł

Badanie w kierunku nużeńca

200 zł

Kolorowa fotografia oka (przedni odcinek)

200 zł

Kolorowa fotografia dna oka

250 zł

Gonioskopia - badanie kąta przesączania

200 zł

Tonometria

100 zł

Pachymetria

150 zł

USG gałek ocznych

200 zł

Wszczepienie implantów hydrożelowych do punktów łzowych obu oczu

1700 zł

Założenie soczewki kontaktowej

50 zł

Kwalifikacja do operacji zaćmy: IOL, master, USG, pachymetria, IOP

700 zł

Zabieg BLEPHEX z mechanicznym czyszczeniem, nagrzewaniem, masowaniem i wyciskaniem zawartości gruczołów - zabieg na 4 powieki

1000 zł

Sondowanie gruczołów Meiboma sonda MASKIN

700 zł

Podanie iniekcji do tarczkowej leków przeciwzapalnych, przeciwinfekcyjnych

500 zł

Krioterapia zmian skórnych - cena od

500 zł

Płukanie antybiotykiem dróg łzowych w stanie ich zapalenia, aspiracja ropnia, nacięcie ropnia, sondowanie dróg łzowych - cena od

450 zł

Usunięcie ciała obcego

400 zł

Umów wizytę




    lub zadzwoń: +48 570 878 785