Zaćma – Centrum Medyczne Orbita
Chirurgia okulistyczna

Zaćma

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest główną przyczyną upośledzenia wzroku. Dotyczy blisko 40% osób po 70 r.ż. Operacyjne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki należy do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów, a dobre wyniki uzyskuje się w ponad 90% przypadków.

Pytania i odpowiedzi

CO TO JEST ZAĆMA?

Zaćma to choroba polegająca na mętnieniu soczewki oka. Jest schorzeniem bezbolesnym, polegającym na pogarszającej się jakości widzenia – oprócz ostrości wzroku pogarszać może się kontrast, wrażliwość na światło, sposób dostrzegania barw. Zdarza się, że wokół punktowych źródeł światła pojawiają się zjawiska polegające na jego rozszczepieniu – widoczne mogą być kręgi, promienie, gwiazdki. W zdrowym oku znajduje się zupełnie przezroczysta struktura podobna do szklanej lupy. Nasza soczewka może mętnieć w zakresie wszystkich swoich struktur, z których jest zbudowana. Ponadto, stopień tych zmętnień jest indywidualny, stąd zaćma, zaćmie nierówna. Niespodziewana zmiana mocy okularów do dali w wieku powyżej 60 lat prawie zawsze oznacza możliwość pojawienia się zaćmy.

CZY PO OPERACJI ZAĆMY BĘDĘ POTRZEBOWAĆ OKULARÓW?

W większości przypadków tak. Okulary są formą poprawy ostrości wzroku u pacjentów z różnymi wadami wzroku. W ewolucji rozwoju technik operacyjnych zaczęto stosować soczewki, które wszczepia się do oka w miejsce usuniętej zaćmy. To sprawia, że mamy możliwość modyfikacji całego układu optycznego oka. Okulary mogą być potrzebne do bliży, czyli do czytania (najczęściej o mocy około +2,5) lub do dali (z reguły około -2,5), jeżeli chcemy czytać bez okularów. Sztuczna soczewka nie akomoduje, czyli nie ma możliwości zmieniania swojej mocy, tak jak nasza własna. Wybór soczewki wszczepianej w konkretnym przypadku jest omawiany z pacjentem na wizycie kwalifikującej do operacji. Tylko wszczepienie soczewki wieloogniskowej z dużym prawdopodobieństwem może uwolnić pacjenta od okularów.

OD CZEGO ZALEŻY RODZAJ ZASTOSOWANEJ SOCZEWKI PRZY OPERACJI ZAĆMY?

Sztuczna soczewka jest jak szyty na miarę garnitur. W badaniu przedoperacyjnym dokonuje się wielu skomplikowanych pomiarów gałki ocznej po to, by okulista, w porozumieniu z Pacjentem, uwzględniając parametry anatomiczne oka, pomógł dokonać optymalnego wyboru.

CZY ZAĆMA MOŻE SIĘ ODNOWIĆ PO OPERACJI?

I tak, i nie. Tak, bo raz usunięta zaćma – czyli własna zmętniała soczewka usuwana jest bezpowrotnie i w to miejsce wszczepiana jest niemętniejąca soczewka sztuczna. Nie, ponieważ spotykamy w przebiegu pooperacyjnym tzw. zaćmę wtórną – zmętnienie torebki soczewki, czyli „opakowania”, w którym w oku zawiesza się wszczepiany implant. Na szczęście istnieje bardzo skuteczna procedura pozbycia się tej zaćmy wtórnej – wykonanie laserowej YAG-kapsulotomii (krótkiej, ambulatoryjnej procedury umożliwiającej praktycznie natychmiastowe i ostateczne pozbycie się wszelkich zaćm z życia).

Cennik

Kwalifikacja do operacji zaćmy

700 zł

Operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki Acrysof SN60WF IQ

(w tym wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu)

6000 zł

Operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki Acrysof SN6AT2-9 Toric IQ

(w tym wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu)

7000 zł

Operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej Acrysof Panoptix IQ

(w tym wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu)

8000 zł

Operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki Acrysof Panoptix Toric IQ

(w tym wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu)

8500 zł

Operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki Acrysof Vivity IQ

(w tym wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu)

8500 zł

Operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki Acrysof Vivity Toric IQ

(w tym wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu)

9000 zł

Umów wizytę




    lub zadzwoń: +48 570 878 785