Jaskra – laserowa selektywna trabekuloplastyka
Pytania i odpowiedzi
JAKIE SĄ OBJAWY JASKRY?
Najczęściej występująca jaskra – jaskra otwartego kąta – bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zabójcą wzroku”. Zauważalne przez Pacjenta pogorszenie widzenia w przypadku tej odmiany jaskry, związane jest ze znacznym, nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. W przypadku innego rodzaju jaskry – jaskry wąskiego kąta – możemy mieć takie objawy, jak tęczowe koła na źródłach światła, przejściowe zaburzenia widzenia (zamglenie), ból oka i głowy – są one związane z nagłym podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej, związanym ze specyficzną budową pewnej części oka, tzw. kąta przesączania.
JAK LECZY SIĘ JASKRĘ?
Jaskrę leczymy stosując leki w postaci kropli do oczu, czasami podając leki doustnie, wykonując zabiegi z wykorzystaniem lasera lub wykonując zabiegi operacyjne. Sposób i zakres leczenia zależy od rodzaju jaskry, stanu jej zaawansowania, stanu miejscowego oka, stanu ogólnego Pacjenta, możliwości zastosowania się Pacjenta do zaleconego leczenia i innych czynników, które wspólnie z Pacjentem ustala lekarz. Czasami konieczne jest zastosowanie procedury laserowej lub chirurgicznej, jeśli w wyniku leczenia farmakologicznego nie uzyskujemy zadawalającego spowolnienia uszkodzenia.
CZYM JEST OSTRY ATAK JASKRY?
Ostry atak jaskry to stan, w którym dochodzi do nagłego zablokowania odpływu cieczy wodnistej w oku. Ciśnienie wewnątrzgałkowe znacznie wzrasta, co doprowadza do silnego bólu oka i głowy w jego okolicy, Pacjent może postrzegać tęczowe koła na źródłach światła lub/i mieć przymglony obraz przed okiem. Czasami mogą wystąpić nudności, a nawet wymioty. Jest to stan nagły w okulistyce, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza okulisty. W pierwszej kolejności podaje się leki zarówno miejscowo, jak i ogólnie, celem obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Natomiast w celu zapobieżenia kolejnym atakom wykonuje się zabieg irydotomii laserowej, który polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tęczówce. Jeśli ten zabieg jest nieskuteczny należy wykonać irydotomię chirurgiczną lub operację przetokową. Zwykle budowa kąta przesączania w drugim oku jest podobna, dlatego irydotomia często konieczna jest też w drugim oku.
NA CZYM POLEGA LASEROWA SELEKTYWNA TRABEKULOPLASTYKA?
Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) oddziałuje na ściany komórek beleczkowania zawierające melaninę, a krótki czas impulsu powoduje, że nie przenosi się on na inne tkanki i nie dochodzi do ich koagulacji. Dzięki temu zabieg nie niszczy otaczających tkanek i może być wielokrotnie powtarzany. SLT polecana jest jako terapia pierwszego rzutu w jaskrze młodzieńczej oraz w początkowej fazie różnych postaci jaskry z otwartym kątem. W tych przypadkach może nawet zastąpić leczenie farmakologiczne. W przypadkach zaawansowanej neuropatii, gdy zabieg chirurgiczny jest przeciwwskazany wykonanie selektywnej trabekuloplastyki laserowej pozwala uzyskać dodatkowe obniżenie ciśnienia śródgałkowego.
Cennik
Konsultacja okulistyczna specjalistyczna
Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)
Patternowa trabekuloplastyka laserowa (PSLT)
Konsultacja Okulistyczna (lekarz w trakcie specjalizacji)
Konsultacja Okulistyczna Specjalistyczna
Konsultacja Okulistyczna Chirurgiczna (dr n. med. Radosław Różycki)
Konsultacja Okulistyczna „CITO” (dr n. med. Radosław Różycki)
Dobór okularów korekcyjnych przez optometrystę
Wizyta kontrolna - wyjęcie implantów kanalików łzowych
Założenie soczewki kontaktowej
Wykonanie kropli autologicznych z osocza bogatopłytkowego
Leczenie zespołu suchego oka metodą Lipiflow
OCT
OCT tarczy nerwu wzrokowego (RNFL)
OCT - badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki (GCC)
Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)
Kapsulotomia (laser YAG) jedno oko
Irydotomia (laser YAG) jedno oko
Laseroterapia siatkówki laserem modułowym Pascala - cena od
Patternowa trabekuloplastyka laserowa (PSLT)
Autorefraktometr (komputerowe badanie wzroku)
Biometria IOL-Master pomiar długości gałki ocznej (nie obejmuje wyliczenia soczewki wewnatrzgałkowej)
Badanie w kierunku nużeńca
Kolorowa fotografia oka (przedni odcinek)
Kolorowa fotografia dna oka
Gonioskopia - badanie kąta przesączania
Tonometria
Pachymetria
USG gałek ocznych
Kwalifikacja do operacji zaćmy: IOL, master, USG, pachymetria, IOP
Podanie iniekcji do tarczkowej leków przeciwzapalnych, przeciwinfekcyjnych
Płukanie antybiotykiem dróg łzowych w stanie ich zapalenia, aspiracja ropnia, nacięcie ropnia, sondowanie dróg łzowych - cena od
Krioterapia zmian skórnych - cena od
Usunięcie ciała obcego
Zabieg BLEPHEX z mechanicznym czyszczeniem, nagrzewaniem, masowaniem i wyciskaniem zawartości gruczołów - zabieg na 4 powieki
Wszczepienie implantów hydrożelowych do punktów łzowych obu oczu