Jaskra – laserowa selektywna trabekuloplastyka – Centrum Medyczne Orbita
Okulistyka

Jaskra – laserowa selektywna trabekuloplastyka

Jaskra to grupa chorób oczu, w której dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Proces ten jest podstępny, bezbolesny i zwykle trwa latami. Bardzo długo nie daje żadnych objawów, które skłoniłyby pacjenta do wizyty u okulisty, dlatego często porównywana jest do złodzieja, który podstępnie kradnie wzrok. Nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Istotą choroby jest najczęściej podwyższone ciśnienie w gałce ocznej.

Pytania i odpowiedzi

JAKIE SĄ OBJAWY JASKRY?

Najczęściej występująca jaskra – jaskra otwartego kąta – bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zabójcą wzroku”. Zauważalne przez Pacjenta pogorszenie widzenia w przypadku tej odmiany jaskry, związane jest ze znacznym, nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. W przypadku innego rodzaju jaskry – jaskry wąskiego kąta – możemy mieć takie objawy, jak tęczowe koła na źródłach światła, przejściowe zaburzenia widzenia (zamglenie), ból oka i głowy – są one związane z nagłym podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej, związanym ze specyficzną budową pewnej części oka, tzw. kąta przesączania.

JAK LECZY SIĘ JASKRĘ?

Jaskrę leczymy stosując leki w postaci kropli do oczu, czasami podając leki doustnie, wykonując zabiegi z wykorzystaniem lasera lub wykonując zabiegi operacyjne. Sposób i zakres leczenia zależy od rodzaju jaskry, stanu jej zaawansowania, stanu miejscowego oka, stanu ogólnego Pacjenta, możliwości zastosowania się Pacjenta do zaleconego leczenia i innych czynników, które wspólnie z Pacjentem ustala lekarz. Czasami konieczne jest zastosowanie procedury laserowej lub chirurgicznej, jeśli w wyniku leczenia farmakologicznego nie uzyskujemy zadawalającego spowolnienia uszkodzenia.

CZYM JEST OSTRY ATAK JASKRY?

Ostry atak jaskry to stan, w którym dochodzi do nagłego zablokowania odpływu cieczy wodnistej w oku. Ciśnienie wewnątrzgałkowe znacznie wzrasta, co doprowadza do silnego bólu oka i głowy w jego okolicy, Pacjent może postrzegać tęczowe koła na źródłach światła lub/i mieć przymglony obraz przed okiem. Czasami mogą wystąpić nudności, a nawet wymioty. Jest to stan nagły w okulistyce, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza okulisty. W pierwszej kolejności podaje się leki zarówno miejscowo, jak i ogólnie, celem obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Natomiast w celu zapobieżenia kolejnym atakom wykonuje się zabieg irydotomii laserowej, który polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tęczówce. Jeśli ten zabieg jest nieskuteczny należy wykonać irydotomię chirurgiczną lub operację przetokową. Zwykle budowa kąta przesączania w drugim oku jest podobna, dlatego irydotomia często konieczna jest też w drugim oku.

NA CZYM POLEGA LASEROWA SELEKTYWNA TRABEKULOPLASTYKA?

Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) oddziałuje na ściany komórek beleczkowania zawierające melaninę, a krótki czas impulsu powoduje, że nie przenosi się on na inne tkanki i nie dochodzi do ich koagulacji. Dzięki temu zabieg nie niszczy otaczających tkanek i może być wielokrotnie powtarzany. SLT polecana jest jako terapia pierwszego rzutu w jaskrze młodzieńczej oraz w początkowej fazie różnych postaci jaskry z otwartym kątem. W tych przypadkach może nawet zastąpić leczenie farmakologiczne. W przypadkach zaawansowanej neuropatii, gdy zabieg chirurgiczny jest przeciwwskazany wykonanie selektywnej trabekuloplastyki laserowej pozwala uzyskać dodatkowe obniżenie ciśnienia śródgałkowego.

Cennik

Konsultacja okulistyczna specjalistyczna

350 zł

Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)

400 zł

Patternowa trabekuloplastyka laserowa (PSLT)

500 zł

Konsultacja Okulistyczna Specjalistyczna

350 zł

Konsultacja Okulistyczna Chirurgiczna (dr n. med. Radosław Różycki)

450 zł

Wizyta kontrolna - wyjęcie implantów kanalików łzowych

250 zł

Wykonanie kropli autologicznych z osocza bogatopłytkowego

1200 zł

OCT

250 zł

OCT tarczy nerwu wzrokowego (RNFL)

200 zł

OCT - badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki (GCC)

250 zł

Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)

300 zł

Laseroterapia siatkówki laserem modułowym Pascala - cena od

700 zł

Patternowa trabekuloplastyka laserowa (PSLT)

1500 zł

Angiografia fluoresceinowa

600 zł

Autorefraktometr (komputerowe badanie wzroku)

100 zł

Biometria IOL-Master pomiar długości gałki ocznej (nie obejmuje wyliczenia soczewki wewnatrzgałkowej)

200 zł

Badanie w kierunku nużeńca

200 zł

Kolorowa fotografia oka (przedni odcinek)

200 zł

Kolorowa fotografia dna oka

250 zł

Gonioskopia - badanie kąta przesączania

200 zł

Tonometria

100 zł

Pachymetria

150 zł

USG gałek ocznych

200 zł

Wszczepienie implantów hydrożelowych do punktów łzowych obu oczu

1700 zł

Założenie soczewki kontaktowej

50 zł

Kwalifikacja do operacji zaćmy: IOL, master, USG, pachymetria, IOP

700 zł

Zabieg BLEPHEX z mechanicznym czyszczeniem, nagrzewaniem, masowaniem i wyciskaniem zawartości gruczołów - zabieg na 4 powieki

1000 zł

Sondowanie gruczołów Meiboma sonda MASKIN

700 zł

Podanie iniekcji do tarczkowej leków przeciwzapalnych, przeciwinfekcyjnych

500 zł

Krioterapia zmian skórnych - cena od

500 zł

Płukanie antybiotykiem dróg łzowych w stanie ich zapalenia, aspiracja ropnia, nacięcie ropnia, sondowanie dróg łzowych - cena od

450 zł

Usunięcie ciała obcego

400 zł

Umów wizytę
    lub zadzwoń: +48 570 878 785