Choroba plamki związana z wiekiem – AMD. OCT – obrazowanie laserowe chorób siatkówki
Pytania i odpowiedzi
CZYM JEST ZWYRODNIENIE PLAMKI ZWIĄZANIE Z WIEKIEM?
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia najważniejszej części siatkówki oka, czyli plamki żółtej, odpowiedzialnej za ostre widzenie. To właśnie plamka żółta pozwala widzieć ostre, kolorowe, wyraźne obrazy, a jej uszkodzenie prowadzi do utraty widzenia centralnego. Uszkodzenie plamki żółtej może powodować trudności z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy i innymi szczegółowymi zadaniami. AMD nie powoduje całkowitej ślepoty, ponieważ osoby dotknięte tym schorzeniem mogą widzieć peryferyjnie, obwodowo. Istnieją dwie postacie AMD: sucha i mokra.
CZYM RÓŻNI SIĘ PODAĆ SUCHA I MOKRA AMD?
Charakterystyczne dla suchej postaci AMD jest występowanie druz (są to złogi produktów przemiany materii komórek siatkówki) lub tzw. zaniku geograficznego w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Jest to postać, która występuje częściej. Suche AMD przebiega powoli i łagodniej w przeciwieństwie do wysiękowego AMD. W postaci mokrej zwyrodnienia plamki żółtej, pod siatkówką powstają nowe naczynia krwionośne, z których przecieka płyn powodując obrzęk plamki, a w bardziej zaawansowanych etapach choroby – krew. Zarówno obrzęk spowodowany przeciekiem płynu, jak i krwotok w obszarze podsiatkówkowym lub wewnątrz siatkówki, działają bardzo destrukcyjnie na komórki w obszarze plamki, co w konsekwencji prowadzi w szybkim tempie do utraty centralnego widzenia.
W JAKI SPOSÓB DIAGNOZUJE SIĘ AMD?
Tylko kompleksowe, rozszerzone badanie wzroku przeprowadzone w gabinecie okulistycznym, pozwala wykryć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Prostym badaniem jest test Amslera, składa się z siatki prostych linii z centralnym ciemnym punktem. Krzywienie się czy falowane linii świadczy o chorobie plamki. Podstawowym badaniem w celu rozpoznania AMD jest badanie OCT plamki (optyczna koherentna tomografia). Pozwala ono dokładnie przeanalizować wszystkie warstwy siatkówki w obszarze plamki żółtej i zobaczyć jakie są zmiany w poszczególnych jej warstwach. Bardzo ważnym badaniem, zwłaszcza w przypadku wysiękowej postaci AMD jest angiografia fluoresceinowa (AF) lub angio-OCT. Oba badania służą stwierdzeniu czy doszło do powstania neowaskularyzacji, a więc wytworzenia nowych naczyń krwionośnych.
JAK LECZY SIĘ SUCHE I MOKRE AMD?
Leczeniem w przypadku wysiękowej postaci AMD jest stosowanie iniekcji doszklistkowych z preparatami anty-VEGF (VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Obecnie stosowane są następujące preparaty: aflibercept, ranibizumab. Zastrzyki wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w postaci kropli podawanych do oka. Taki zabieg trwa kilka minut, od razu po zabiegu można wrócić do domu. Średnio w ciągu pierwszego roku leczenia zaleca się wykonanie 8-9 iniekcji. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznej metody leczenia suchej postaci zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem. Badania naukowe wykazały, że suplementy diety zawierające antyoksydanty mogą u niektórych pacjentów opóźnić postęp choroby. Najlepiej zapytać swojego okulistę o najlepszy suplement w przypadku suchej postaci AMD.
CO OZNACZA SKRÓT OCT I CZYM JEST TO BADANIE?
Optyczna koherentna tomografia (OCT, ang. optical coherence tomography) jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą obrazowania struktur oka, najczęściej siatkówki i rogówki. Podczas badania dna oka, lekarz widzi ogólny zarys siatkówki, natomiast OCT pozwala przeanalizować każdą warstwę, jest niczym „biopsja optyczna”. Rozdzielczość obrazu jest znacznie wyższa niż w przypadku innych metod, takich jak ultradźwięki lub rezonans magnetyczny (MRI). Zasada działania OCT przypomina USG, z tą różnicą, że USG emituje ultradźwięki, a OCT – światło podczerwone. OCT jest całkowicie bezpiecznym badaniem. Praktycznie nie ma przeciwskazań do jego wykonania. Może być z powodzeniem wykonywane u kobiet w ciąży oraz u każdego pacjenta bez względu na wiek i choroby towarzyszące. Jeśli jest taka potrzeba, może być wielokrotnie powtarzane w krótkim czasie, co jest istotne przy monitorowaniu przebiegu choroby.
Cennik
Konsultacja Okulistyczna Specjalistyczna
Badanie OCT
Badanie OCT-GCC (grubość kompleksów zwojowych siatkówki)
Badanie RNFL - OCT tarczy nerwu wzrokowego
Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)
Konsultacja Okulistyczna (lekarz w trakcie specjalizacji)
Konsultacja Okulistyczna Specjalistyczna
Konsultacja Okulistyczna Chirurgiczna (dr n. med. Radosław Różycki)
Konsultacja Okulistyczna „CITO” (dr n. med. Radosław Różycki)
Wizyta kontrolna - wyjęcie implantów kanalików łzowych
Założenie soczewki kontaktowej
Wykonanie kropli autologicznych z osocza bogatopłytkowego
Leczenie zespołu suchego oka metodą Lipiflow
OCT
OCT tarczy nerwu wzrokowego (RNFL)
OCT - badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki (GCC)
Pakiet JASKRA OCT (RNFL+GCC)
Kapsulotomia (laser YAG) jedno oko
Irydotomia (laser YAG) jedno oko
Laseroterapia siatkówki laserem modułowym Pascala - cena od
Patternowa trabekuloplastyka laserowa (PSLT)
Angiografia fluoresceinowa
Autorefraktometr (komputerowe badanie wzroku)
Biometria IOL-Master pomiar długości gałki ocznej (nie obejmuje wyliczenia soczewki wewnatrzgałkowej)
Badanie w kierunku nużeńca
Kolorowa fotografia oka (przedni odcinek)
Kolorowa fotografia dna oka
Gonioskopia - badanie kąta przesączania
Tonometria
Pachymetria
USG gałek ocznych
Kwalifikacja do operacji zaćmy: IOL, master, USG, pachymetria, IOP
Podanie iniekcji do tarczkowej leków przeciwzapalnych, przeciwinfekcyjnych
Płukanie antybiotykiem dróg łzowych w stanie ich zapalenia, aspiracja ropnia, nacięcie ropnia, sondowanie dróg łzowych - cena od
Krioterapia zmian skórnych - cena od
Usunięcie ciała obcego
Sondowanie gruczołów Meiboma sonda MASKIN
Zabieg BLEPHEX z mechanicznym czyszczeniem, nagrzewaniem, masowaniem i wyciskaniem zawartości gruczołów - zabieg na 4 powieki
Wszczepienie implantów hydrożelowych do punktów łzowych obu oczu